Tajuplný ostrov - Jules Verne

21. květen 2017 | 19.30 |

Tajuplný ostrovVydáno: 1939 - Jos. R. Vilímek

Žánr: Dobrodružná literatura

Překlad: Zdeněk Hobzík

Počet stran: 476

Přečteno za: 28 dní

Čtenářská výzva - bod č.: 9

Něco málo k ději

V roce 1865 za americké občanské války "Severu proti Jihu" uprchne skupinka pěti seveřanů z jižanského zajetí. Cyrus Smith se psem Topem - major severoamerické armády, inženýr pocházející z Massachusetts, hubený a kostnaty, ve věku asi 45 let. Gedeon Spilett - reportér časopisu New York Herald, pověřen sledováním válečných akcí u armády Severu, vysoké a silné postavy, ve věku nejvýš 40 let. Nab - sluha Cyruse Smithe, silný, obratný, inteligentní, úslužný a stále se usmívající třicetiletý Černoch. Pencroff - námořník, starý asi 35 až 40 let, pevně stavěný. Harbert Brown - patnáctiletý přírodopisec, syn bývalého Pencroffova kapitána, kterého bral Pencroff jako vlastního.

Skupinka vedená inženýrem Cyrusem Smithem využila k útěku létající balón připravený na náměstí k přepravě Jižanů z obléhaného Richmondu ke svému vojsku. Balón byl opatřen zbraněmi a potravinami, kdyby se cesta prodloužila. Odlet Jižanů byl stanoven na 18. března, ale kvůli vichru a zhoršujícímu se počasí se s odletem muselo počkat. Toho zajatci využili a v noci 20. března i přes silnou bouři vzlétli se vším, co bylo v balónu připraveno. 24. března byli ale vrženi bez věcí a bez balónu na pustý břeh ostrova v Jižním Tichém oceánu. A zde začíná celý příběh.

Čtenář se postupně dozvídá, jak se zajatci na ostrově zabydleli, jak ho poznávali, jak ho pojmenovali, čemu tu museli čelit, jak si obstarávali potravu a co všechno si vyrobili.

Moje hodnocení

Kniha se mi moc líbila a dobře se mi četla, i přes trochu zastaralý jazyk. Člověk byl stále zvědavý jak to s trosečníky dopadne a co tajuplného ostrov vlastně skrývá. Chvílemi mi děj přišel trochu naivní, taková pohádka pro dospělé, a nezbavila jsem se pocitu, že Cyrus Smith je pan Dokonalý. S ním se zvládne úplně všechno, třeba i zrealizovat telegrafní vedení nebo postavit vlastní loď. Takže se člověk u knihy i docela pobavil. Jen konec mi úplně neseděl, čekala jsem asi trochu něco jiného, i když celopříběhová záhada byla na konci dobře objasněna.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře